Vyšlo

Neviditeľný muž

a iné prípady otca Browna

Gilbert Keith Chesterton

Nový preklad niekoľkých poviedok s otcom Brownom poskytuje to najlepšie z klasických príbehov tohto výnimočného detektíva

Detektívka

Maria Chapdelainová

Príbeh z francúzskej Kanady

Louis Hémon

Román z drsného prostredia kanadského vidieka. Mária Chapdelainová žije na odľahlej farme v úzkom kruhu ľudí a každodenný život je pre nich zápasom.

Pochoduj, nebo zemři !

Generál Josef Šnejdárek

Autobiografia vojenského veliteľa na Slovensku, generála Josefa Šnejdárka je výnimočným čítaním a svedectvom o bojoch v cudzineckej légii, bojoch v I. Svetovej vojne a oslobodzovania územia Slovenska po jej ukončení.

Posledný Inkov odkaz

Karl May

Dobrodružstvo z Argentíny. Skupina dobrodruhov sa pokúša rozoštvať nepriateľské domorodé kmene a vyvolať protivládne povstanie. Do tejto situácie sa dostáva mladý domorodec - posledný z rodu vládcov ríše Inkov.

Dobrodužné

Na ostrie argumentu

Apologetické eseje

Gilbert Keith Chesterton

G.K.Chesterton je dodnes považovaný za jedného z najoriginálnejších mysliteľov, filozofov a teológov začiatku dvadsiateho storočia. Mnohé z jeho esejí sú nadčasové a majú čo povedať čitateľovi aj dnes.

Filozofia, Teológia

Aké bude Slovensko o 100 rokov

Jozef Dohnány

Ing. Jozef Dohnány v roku 1920 ponúka čitateľom víziu Slovenska o sto rokov. Čitateľa prekvapí optimistický pohľad a túžba po zmenách k lepšiemu.

Fantastika

Z drobnej prózy

Martin Rázus

Výber kratšej prózy Martina Rázusa. Väčšina textov vznikla pred rokom 1920 a bola minimálne zastúpená vo výberoch po roku 1948. Mnoho z textov je reflexiou na autorov vnútorný život, ktorý bol hlavne počas I. Svetovej vojny nepochopený nielen v sekulárnych, ale aj v cirkevných kruhoch.

Ahasver

Martin Rázus

Dramatická báseň Ahasver patrí medzi neobvyklé diela slovenskej literatúry. Namiesto tradičnej básnickej tvorby v nej Martin Rázus rozpletá tri príbehy lásky, vášne a poézie, ktoré sa prelínajú storočiami.

Poézia

Poklad Inkov

Andrej Kalník

Detektívno-dobrodružný román s prvkami fantastiky patrí medzi prvé slovenské romány s touto tématikou. Pátranie po vrahovi dovedie vyšetrovateľa na stopu tajomného pokladu Inkov.

Dobrodužné, Fantastika

Osudy dobrého vojáka Švejka v ruském zajetí a v revoluci

Karel Vaněk

Po smrti Jaroslava Haška dopísal Karel Vaněk IV. diel osudov dobrého vojaka Švejka a Vaněk doplnil text v Haškovom duchu. Neskôr pridal ešte dva diely - Švejk v ruském zajetí a Švejk v revoluci. Tieto sa líšia ako situáciami do ktorých sa Švejk dostáva, tak aj vyjadrovaním vojakov okolo neho.

Humor