Vyšlo

Renesančné poviedky

Ladislav Nádaši-Jégé

Výber z poviedok Ladislava Nádaši-Jégého, ktoré vyšli súborne aj v knihe Itália.

Poviedky

Wieniawského legenda

Ladislav Nádaši-Jégé

Tri historické novely Ladislava Nádaši - Jégého prenesú čitateľa do stredoveku. Historický dej je pre autora viac kulisou, ako skutočnosťou a dôležitejšie sú pre neho vzťahy a konflikty medzi bežnými ľuďmi, ako politické, alebo národné dianie.

Román

Magister rytier Donč

Ladislav Nádaši-Jégé

Dlhšia novela Ladislava Nádaši - Jégého sa odohráva počas mocenských bojov na území Slovenska. Kým politicky proti sebe stoja Matúš Čák - Trenčiansky a kráľ Karol Róbert z Anjou, osobnostne je to konflikt Donča a Matúša Čáka.

Slovenská literatúra

Dáma

František Švantner

Posledné novely z tvorby Františka Švantnera prinášajú nový pohľad na autora. Namiesto lyrického pohľadu sa v centre ocitá človek a jeho existenciálne otázky. Výber obsahuje novely Dáma, Sedliak a List.

Slovenská literatúra

Poklad na hradisku

Anton Prídavok

Skupinka chlapcov sa rozhodne hľadať poklad na neďalekom hradisku, ktoré by malo byť spojené s miestnym kaštieľom tajnou chodbou. Hľadanie pokladu však nie je také romantické a jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Dobrodužné

Gróf Monte Cristo I.

Alexandre Dumas

Edmond Dantès je nespravodlivo obvinený a uväznený. Po úteku z väzenia sa rozhodne všetko vo svojom živote podriadiť jedinému cieľu - pomste tým, ktorí mu ublížili.

Dobrodužné

Slováci v stratosfére

S.D.Turčan

Prvé slovenské humoristické sci-fi vydané v roku 1936/37 vo vydavateľstve Spolok smejúcich sa filozofov.

Fantastika

Zlatý chrobák

Edgar Allan Poe

Dnes už klasický príbeh o hľadaní ukrytého pirátskeho pokladu, na začiatku ktorého je neznámy druh chrobáka a tajomný pergamen. Aj napriek tomu, že bol napísaný takmer pred dvesto rokmi, dodnes nestráca na zaujímavosti, čo svedčí o výnimočnom talente autora.

Dobrodužné

Malka

František Švantner

V poviedkach Františka Švantnera spoznávame svet života v blízkosti prírody, ktorý kontrastuje so svetom "tam dole". V tomto prostredí vidíme osudy, ktoré prežívajú tajomné a neuchopiteľné skúsenosti, ktoré v čitateľovi zanechajú viac otázok, ako odpovedí.

Poviedky

Nerozhodný drak

Kenneth Grahame

Rozprávka o dobrom, hoci trochu pohodlnom drakovi, malom chlapcovi a zásadovom rytierovi bola niekoľkokrát sfilmovaná a asi najznámejšou adaptáciou je animovaná verzia Walta Disneyho.

Rozprávka