Vyšlo

Dáma

František Švantner

Posledné novely z tvorby Františka Švantnera prinášajú nový pohľad na autora. Namiesto lyrického pohľadu sa v centre ocitá človek a jeho existenciálne otázky. Výber obsahuje novely Dáma, Sedliak a List.

Slovenská literatúra

Poklad na hradisku

Anton Prídavok

Skupinka chlapcov sa rozhodne hľadať poklad na neďalekom hradisku, ktoré by malo byť spojené s miestnym kaštieľom tajnou chodbou. Hľadanie pokladu však nie je také romantické a jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Dobrodužné

Gróf Monte Cristo I.

Alexandre Dumas

Edmond Dantès je nespravodlivo obvinený a uväznený. Po úteku z väzenia sa rozhodne všetko vo svojom živote podriadiť jedinému cieľu - pomste tým, ktorí mu ublížili.

Dobrodužné

Slováci v stratosfére

S.D.Turčan

Prvé slovenské humoristické sci-fi vydané v roku 1936/37 vo vydavateľstve Spolok smejúcich sa filozofov.

Fantastika

Zlatý chrobák

Edgar Allan Poe

Dnes už klasický príbeh o hľadaní ukrytého pirátskeho pokladu, na začiatku ktorého je neznámy druh chrobáka a tajomný pergamen. Aj napriek tomu, že bol napísaný takmer pred dvesto rokmi, dodnes nestráca na zaujímavosti, čo svedčí o výnimočnom talente autora.

Dobrodužné

Malka

František Švantner

V poviedkach Františka Švantnera spoznávame svet života v blízkosti prírody, ktorý kontrastuje so svetom "tam dole". V tomto prostredí vidíme osudy, ktoré prežívajú tajomné a neuchopiteľné skúsenosti, ktoré v čitateľovi zanechajú viac otázok, ako odpovedí.

Poviedky

Nerozhodný drak

Kenneth Grahame

Rozprávka o dobrom, hoci trochu pohodlnom drakovi, malom chlapcovi a zásadovom rytierovi bola niekoľkokrát sfilmovaná a asi najznámejšou adaptáciou je animovaná verzia Walta Disneyho.

Rozprávka

Ábel Sánchez

Príbeh vášne

Miguel de Unamuno

Čo definuje človeka a čím je jeho identita? Jeden zvláštny príklad podáva Unamuno v svojej knihe Ábel Sanchéz. Joaquín je definovaný závisťou a nenávisťou k Ábelovi a cíti sa osudovo tiahnutý k márnosti a zlu. Ako dopadne jeho zápas a podarí sa mu zvíťaziť na závisťou a stať sa sám sebou?

Román

Teta Tula

Miguel de Unamuno

Gertrúda, ktorú jej okolie volá "teta Tula" je navonok obetavou ženou, ktorá tvrdo pracuje na šťastí rodiny a je schopná akýchkoľvek obetí. Jej vnútorný život je však oveľa hlbší a odkrýva jej túžby a boj o ich naplnenie.

Román

Nevesta hôľ

František Švantner

Vrcholné dielo slovenskej prózy naturizmu a lyrizovanej prózy. Skutočnosť sa prelína s preludmi, s nereálnym svetom, s vidinami.

Román