Vyšlo

Slováci v stratosfére

S.D.Turčan

Prvé slovenské humoristické sci-fi vydané v roku 1936/37 vo vydavateľstve Spolok smejúcich sa filozofov.

Fantastika

Zlatý chrobák

Edgar Allan Poe

Dnes už klasický príbeh o hľadaní ukrytého pirátskeho pokladu, na začiatku ktorého je neznámy druh chrobáka a tajomný pergamen. Aj napriek tomu, že bol napísaný takmer pred dvesto rokmi, dodnes nestráca na zaujímavosti, čo svedčí o výnimočnom talente autora.

Dobrodužné

Malka

František Švantner

V poviedkach Františka Švantnera spoznávame svet života v blízkosti prírody, ktorý kontrastuje so svetom "tam dole". V tomto prostredí vidíme osudy, ktoré prežívajú tajomné a neuchopiteľné skúsenosti, ktoré v čitateľovi zanechajú viac otázok, ako odpovedí.

Poviedky

Nerozhodný drak

Kenneth Grahame

Rozprávka o dobrom, hoci trochu pohodlnom drakovi, malom chlapcovi a zásadovom rytierovi bola niekoľkokrát sfilmovaná a asi najznámejšou adaptáciou je animovaná verzia Walta Disneyho.

Rozprávka

Ábel Sánchez

Príbeh vášne

Miguel de Unamuno

Čo definuje človeka a čím je jeho identita? Jeden zvláštny príklad podáva Unamuno v svojej knihe Ábel Sanchéz. Joaquín je definovaný závisťou a nenávisťou k Ábelovi a cíti sa osudovo tiahnutý k márnosti a zlu. Ako dopadne jeho zápas a podarí sa mu zvíťaziť na závisťou a stať sa sám sebou?

Román

Teta Tula

Miguel de Unamuno

Gertrúda, ktorú jej okolie volá "teta Tula" je navonok obetavou ženou, ktorá tvrdo pracuje na šťastí rodiny a je schopná akýchkoľvek obetí. Jej vnútorný život je však oveľa hlbší a odkrýva jej túžby a boj o ich naplnenie.

Román

Nevesta hôľ

František Švantner

Vrcholné dielo slovenskej prózy naturizmu a lyrizovanej prózy. Skutočnosť sa prelína s preludmi, s nereálnym svetom, s vidinami.

Román

Fantastické príbehy O.Henryho

O.Henry Ilustrácie: Žiaci V.C. ZŠ Ostredkova Bratislava

Ako dopadne stretnutie dvoch priateľov po dvadsiatich rokoch? Ako dopadnú dvaja nešikovní zločinci, ktorí sa rozhodnú uniesť miestneho chlapca? A aké tajomstvo ukrýva muž, ktorý si pravidelne kupuje dva pecne starého chleba? Toto a viac sa dozviete v poviedkach O.Henryho, ktoré ilustrovali žiaci V.C. ZŠ Ostredkova, Bratislava.

Poviedky

Nevinnosť otca Browna

Gilbert Keith Chesterton

Prvá zbierka detektívok o otcovi Brownovi, ktorá vyšla v slovenskom preklade v roku 1944.

Detektívka

Neviditeľný muž

a iné prípady otca Browna

Gilbert Keith Chesterton

Nový preklad niekoľkých poviedok s otcom Brownom poskytuje to najlepšie z klasických príbehov tohto výnimočného detektíva

Detektívka