Vyšlo

Asia

Ivan Sergejevič Turgenev

Príbeh vzťahu cestovateľa a krásnej Asie. Láska, ktorá medzi nimi vzplanie je nenaplnená a v podstate ani nevypovedaná. Nádherne budované dialógy a hlboké opisy iba zdôrazňujú city, ktoré sa ukrývajú vo v hĺbke duše.

Román

Šľachtické hniezdo

Ivan Sergejevič Turgenev

"Návrat domov" je asi najvýstižnejším označením knihy Šľachtické hniezdo. Po rokoch strávených v cudzine sa Fedor Ivanyč Lavreckij vracia späť do svojho rodiska. Po životnom sklamaní a utrpení práve tu nachádza pochopenie, prijatie a lásku. Avšak minulosť nie je možné úplne vymazať a čoskoro zaklope na dvere aj so svojimi ťažkými dôsledkami. Kniha "Šľachtické hniezdo" podľa mnohých kritikov patrí tematicky aj obsahovo medzi jedno z Turgenevových najlepších diel. Inšpiráciu v nej našli aj autori ako Henry James a Gustave Flaubert.

Román

Lúpežná karavána

Karl May

V dobrodružnom románe Lúpežná karavána sa hrdina Kara ben Nemsi a jeho priatelia vydávajú na na ťažkú výpravu. Ich cieľom je oslobodiť mladého chlapca zo zajatia bandy lúpežných beduínov. Čo je však nebezpečnejšie - bojovný kmeň, ktorý nepozná zľutovanie, alebo púšť, ktorá nerobí rozdiel medzi dobrými a zlými?

Dobrodružstvo

Fantóm Antarktídy

Ján Miloslavský

Po skončení svetovej vojny sa z Antarktídy šíria signály neznámeho pôvodu. Po náročnom pátraní sa jednému z pilotov britského kráľovského letectva podarí objaviť tajnú základňu. ktorá ukrýva nebezpečné technológie, ...

Dobrodružstvo

Dobyvatelia Mesiaca

Samo Tokeš

V roku 2048 sa James Preston dostáva do skupiny, ktorá má uskutočniť let na Mesiac. Okrem bádania je ich cieľom získať novoobjavené rádioaktívne materiály, ktoré sa vyskytujú iba na Mesiaci. Celý náklad však chce ukoristiť jeden z členov výpravy.

Dobrodružstvo

Adam Šangala

Ladislav Nádaši-Jégé

Jeden z najznámejších románov slovenskej medzivojnovej literatúry. V období pohnutého boja reformácie a protireformácie, stáleho tureckého nebezpečenstva a mocenských zápasov sa po smrti otca Adam dostáva do víru dramatických udalostí. Stáva sa z neho vojak, väzeň, utečenec a nakoniec vážený občan mesta, len aby ho nakoniec dostihli jeho vlastné rozhodnutia.

Zabudnutá klasika

Svetlo v temnotách

Vavro Šrobár

Pod pseudonymom Andrej Bielik sa ukrýva bývalý minister s plnou mocou nad správou Slovenska, Vavro Šrobár. Svetlo v temnotách je románom v ktorom Šrobár reflektuje svoje vzťahy s Andrejom Hlinkom.

Román

Maskovaná milenka

Honoré de Balzac

Krátka novela Honoré de Balzaca je výnimočná nielen svojou témou, ale aj vydaním. Autor ju venoval vojvodkyni de Dino a kniha vyšla až po jeho smrti. Jej téma však zaujala a stala sa témou niekoľkých adaptácií, pričom u nás je asi najznámejší film Otakara Vávru, kde hlavnú úlohu stvárnila Lída Baarová.

Román

Kaukazský zajatec

Lev Nikolajevič Tolstoj

Kniha Kaukazský zajatec obsahuje dve dlhšie poviedky z prostredia Ruských bojov na Kaukaze.

Zabudnutá klasika

Havran

Edgar Allan Poe

Jedna z najznámejších básní E.A.Poea, vďaka ktorej už nikdy nebude znieť havran inak ako "nevermore". V roku 1943 vyšiel v rámci známej edície Elán slovenský preklad Vladimíra Roya, ktorý bol digitalizovaný.

Poézia