Vyšlo

Maskovaná milenka

Honoré de Balzac

Krátka novela Honoré de Balzaca je výnimočná nielen svojou témou, ale aj vydaním. Autor ju venoval vojvodkyni de Dino a kniha vyšla až po jeho smrti. Jej téma však zaujala a stala sa témou niekoľkých adaptácií, pričom u nás je asi najznámejší film Otakara Vávru, kde hlavnú úlohu stvárnila Lída Baarová.

Román

Kaukazský zajatec

Lev Nikolajevič Tolstoj

Kniha Kaukazský zajatec obsahuje dve dlhšie poviedky z prostredia Ruských bojov na Kaukaze.

Zabudnutá klasika

Havran

Edgar Allan Poe

Jedna z najznámejších básní E.A.Poea, vďaka ktorej už nikdy nebude znieť havran inak ako "nevermore". V roku 1943 vyšiel v rámci známej edície Elán slovenský preklad Vladimíra Roya, ktorý bol digitalizovaný.

Poézia

Dobrodružstvá Toma Sawyera

Mark Twain

Tom Sawyer vyrastá v malom americkom mestečku St. Petersburg. Nudný a jednotvárny život mestečka ho ubíja, a tak uniká do sveta vymyslených dobrodružstiev a chlapčenských šibalstiev. Pri jednom z nich sa spolu so svojím priateľom Huckom Finnom stanú svedkami skutočného zločinu a dostane sa do víru skutočných dobrodružstiev a nebezpečenstva. Kniha digitalizovaná z prvého slovenského prekladu.

Dobrodužné

Z môjho života

Vavro Šrobár

Druhá autobiografia Vavra Šrobára sa venuje hlbšie jeho osobnému životu, spolupráci v študentských spolkoch aj vzťahmi s inými slovenskými osobnosťami. Významnú úlohu v jeho živote a práci zohráva aj vzťah s Andrejom Hlinkom.

Autobiografia

Ostrov pokladov

Robert Louis Stevenson

Jeden z najslávnejších dobrodružných románov všetkých čias. Jim Hawkins sa spolu s priateľmi vydá hľadať legendárny poklad slávneho pirátskeho kapitána Flinta. Začína sa napínavá plavba na plachetnici Hispaniola a vzrušujúca cesta za pokladom zakopanom na bájnom Ostrove pokladov. Tajomná mapa, Dlhý John Silver, papagáj na pleci, nepokojná cesta oceánom, chladnokrvní piráti, vzbura na lodi a boj o ukrytý poklad...

Dobrodužné

Dráma na zámku

Maurice Leblanc

Na zámku Orsacq sa koná pravidelný lov, ktorý je výnimočnou udalosťou a hostia prichádzajú z rôznych oblastí Francúzska. Tohtoročný lov však bude výnimočný - Orsacq sa stane miestom zločinu. Je zločincom niekto z vysokopostavených hostí, alebo niekto z personálu? Táto ťažká otázka stojí pred vyšetrujúcim sudcom. Maurice Leblanc je známym hlavne svojou postavou lupiča-gentlemana Arsene Lupina, ale v tomto prípade rozohral pre svojich čitateľov klasickú detektívku. Text bol digitalizovaný z prvého slovenského prekladu tejto knihy z roku 1936.

Dobrodužné

Šiesty zmysel

Margaret Sutton Briscoe

Novela Margaret Sutton Briscoe vracia čitateľa do obdobia občianskej vojny v USA. Rodina Duainová sa dozvedá o úmrtí syna Jacka v bitke pri Gettysburgu. K tragickej správe sa pridá aj šok, keď sa v ich dome objaví Annita Andrewsová a všetko nasvedčuje tomu, že je Jackovou snúbenicou...

Román

Majster podsvetia

Sir Arthur Conan Doyle

Pod názvom majster podsvetia sa skrýva skrátený román A.C.Doyla Štúdia v krvavočervenom a niekoľko podviedok s geniálnym detektívom Sherlockom Holmesom.

Dobrodužné

Kamarát Jašek

Dobroslav Chrobák

Kniha obsahuje 8 noviel: Kamarát Jašek, Návrat Ondreja Baláža, Ostatný raz, Učenlivá Marta a starostlivá Mária, Chlapská reč, Poviestka, Duo Charlie a Silueta.

Román