Vyšlo

Posledný Inkov odkaz

Karl May

Dobrodružstvo z Argentíny. Skupina dobrodruhov sa pokúša rozoštvať nepriateľské domorodé kmene a vyvolať protivládne povstanie. Do tejto situácie sa dostáva mladý domorodec - posledný z rodu vládcov ríše Inkov.

Dobrodužné

Na ostrie argumentu

Apologetické eseje

Gilbert Keith Chesterton

G.K.Chesterton je dodnes považovaný za jedného z najoriginálnejších mysliteľov, filozofov a teológov začiatku dvadsiateho storočia. Mnohé z jeho esejí sú nadčasové a majú čo povedať čitateľovi aj dnes.

Filozofia, Teológia

Aké bude Slovensko o 100 rokov

Jozef Dohnány

Ing. Jozef Dohnány v roku 1920 ponúka čitateľom víziu Slovenska o sto rokov. Čitateľa prekvapí optimistický pohľad a túžba po zmenách k lepšiemu.

Fantastika

Z drobnej prózy

Martin Rázus

Výber kratšej prózy Martina Rázusa. Väčšina textov vznikla pred rokom 1920 a bola minimálne zastúpená vo výberoch po roku 1948. Mnoho z textov je reflexiou na autorov vnútorný život, ktorý bol hlavne počas I. Svetovej vojny nepochopený nielen v sekulárnych, ale aj v cirkevných kruhoch.

Ahasver

Martin Rázus

Dramatická báseň Ahasver patrí medzi neobvyklé diela slovenskej literatúry. Namiesto tradičnej básnickej tvorby v nej Martin Rázus rozpletá tri príbehy lásky, vášne a poézie, ktoré sa prelínajú storočiami.

Poézia

Poklad Inkov

Andrej Kalník

Detektívno-dobrodružný román s prvkami fantastiky patrí medzi prvé slovenské romány s touto tématikou. Pátranie po vrahovi dovedie vyšetrovateľa na stopu tajomného pokladu Inkov.

Dobrodužné, Fantastika

Osudy dobrého vojáka Švejka v ruském zajetí a v revoluci

Karel Vaněk

Po smrti Jaroslava Haška dopísal Karel Vaněk IV. diel osudov dobrého vojaka Švejka a Vaněk doplnil text v Haškovom duchu. Neskôr pridal ešte dva diely - Švejk v ruském zajetí a Švejk v revoluci. Tieto sa líšia ako situáciami do ktorých sa Švejk dostáva, tak aj vyjadrovaním vojakov okolo neho.

Humor

Dobrý voják Švejk v Haliči

Pokračování slavného výprasku

Karel Vaněk

Pokračovanie Švejkových dobrodružstiev v Haliči. Karel Vaněk sa v tejto časti pokúsil nadviazať na klasický Haškov humor a uzavrieť román

Humor

Dobrý voják Švejk před válkou

Jaroslav Hašek

Zbierka niekoľkých poviedok Jaroslava Haška v ktorých vystupuje Švejk.

Humor, Poviedky

Čierne srdce

Henry R. Haggard

Dobrodruh a lovec Filip Hadden - muž s čiernym srdcom, sa v napätých časoch vojny medzi Britániou a kráľovstvom Zulu postupne zamotáva do splete intríg, mágie, lásky a zrady v tejto africkej krajine. Dobrodružný príbeh od Henryho Haggarda, autora knihy Bane kráľa Šalamúna.

Dobrodužné, Fantastika