V knize Pod ochranou Núriho se orientalista Alois Musil vrací k zážitkům během svého působení mezi beduíny. Díky jeho poznámkám získáváme přehled o situaci na Blízkém východě na začátku 20. století, poznáváme zvyky kmenů v oblasti Arábie a jsme svědky jejich každodenního života. Text byl digitalizován z původního vydání a byly v něm provedeny minimální gramatické a stylistické úpravy.
Autobiografia
Tajomnému vedcovi sa podarí odhaliť tajomstvo cestovania v čase a jeho putovanie ho zavedie do roku 802 701, keď sa z ľudí vyvynuli krásni Eloi, ktorí žijú v súlade v prírodou. V tomto dokonalom svete však žije aj ďalší poddruh človeka... Román si okamžite získal kritické uznanie a odvtedy je považovaný za jedno z najväčších diel sci-fi.
Sci-fi
Kálmán Mikszáth neprekonateľným spôsobom priblížil postavy a postavičky zo "starých časov" Uhorska. V novele Gavalieri sú to obyvatelia Šariša, ktorí napriek neradostným pomerom dokážu žiť ako skutoční páni.
Humor
Autobiografický román z prostredia trestaneckého tábora na Sibíri, ktorý sa venuje každodenným situáciám odsúdených. Medzi trestancami stratáva bežných zločincov, anarchistov, aj kritikov politického systému v Rusku. Každý z nich sa vyrovnáva so svojou neradostnou situáciou.
Zabudnutá klasika
Príbeh dievčaťa, ktorému matka zomrela pri pôrode. Vychoval ju starostlivý a láskavý otec a dobré tety. Ľudka Voronská je obklopená láskou, toleranciou a pozornosťou, ale sama sa stáva čoraz viac sebeckou. Jej život sa radikálne zmení, keď odchádza študovať do internátnej školy a jej otec sa znovu ožení
Literárne spracovanie Legendy o svätom Svoradovi a Benediktovi.
Zabudnutá klasika
Mladá a krásna Mária Bolrijová sa nachádza v náročnej situácii, keď aj v ťažkom období musí sama spravovať rodinnú farmu. Po návšteve záhadného maliara sa jej život a život jej blízkych dostáva do víru nečakaných okolností.
Zbierka poviedok je napísaná v podobnom komickom štýle ako prvá kniha autora Príliš málo paranoje, za ktorú získal Cenu Ivana Kraska. Tieto príbehy sa nesnažia len chvíľkovo, povrchne pobaviť, ale aj nastoliť otázky o závažných filozofických, hádam až woody-allenovských témach ako láska, Boh, zmysel života... ba možno poradia aj s výberom čistiaceho prostriedku.
Humor
Elo Šándor o neradostnej situácii počas II. svetovej vojny v úvode knihy hovorí: „Rozprávky z priečinka“ rodili sa od roku 1937 až do roku 1944. Niektoré z nich, najmä do roku 1938, ešte uzreli svetlo sveta v tlači, väčšina z nich potom zostávala už len v stolovom priečinku ležať, čakajúc na prípadný policajný záber, alebo dakedy - v oslobodenej vlasti aj na vydanie v knižnej zbierke. Našinec po mnohých skúsenostiach musí vždy rátať s tým, že si ho zbalí UŠB alebo Gestapo…” Napriek tomu vznikla výnimočná zbierka, ktorá horko-smiešnym spôsobom priblížila situáciu na Slovensku počas týchto pohnutých časov.
Literárne spracovanie českej povesti o kniežati Horymírovi. Okrem prerozprávania osudov hlavných postáv a zasadenia do obdobia raného stredoveku sa tu objavujú nové dejové línie, ktoré boli pôvodne určené mladším čitateľom.