Pripravujeme

Chalúpka strýčka Toma

Harriet Beecher Stowe

Svetoznámy román, ktorý svojou témou spôsobil revolúciu vo vnímaní otroctva v Spojených štátoch amerických. Veľmi jasne zobrazuje postavenie otrokov v južných štátoch ktorí napriek tomu, že prežívajú všetko rovnako ako ich páni a často ich prevyšujú duchovnou hĺbkou a inteligenciou, stále sú považovaní za bezprávny tovar.

Pravdivé příběhy

Lúkianos

Řecký satirik napsal ve svých Pravdivých příbězích nevšedně působivou a vtipnou parodii dobrodružných románů, jež přímo nebo nepřímo inspirovala četné další práce toho druhu. V pestrém sledu jsou v ní vylíčeny neuvěřitelné ačetnými humornými epizodami prokládané, satirickými výpady na lidi i dobu nešetřící příběhy z podivuhodné cesty na Měsíc, do mořských hlubin v tlamě obrovské velryby a na Ostrovy blažených, hříšníků a snů..

Humor

Mŕtve duše

Nikolaj Vasilievič Gogoľ

Rozsiahly román z prostredia nevoľníckeho Ruska, ktorý zachytáva všetky zložky vtedajšej ruskej spoločnosti a podrobuje zdrvujúcej kritike provinčný život, predovšetkým charaktery statkárov, pre ich lži, rozmarnosť, vychytralosť a lakomstvo. Podvodník a špekulant Čičikov, ktorý prechádza krajinou a na vidieku skupuje od statkárov tzv. mŕtve duše, teda nebohých poddaných, aby z nich profitoval, sa stal kultovou postavou svetovej literatúry.

Román