Pripravujeme

Ľudia, zvieratá, bohovia

Ferdynand Antoni Ossendowski

Historicko-cestopisná autobiografia, autora, ktorý sa po úteku z revolúciou zmietaného Ruska v 1919 dostal to oblastí Mongolska a Tibetu. Obsahuje stretnutie s charizmatickým Romanom von Ungern-Sternberg, ktorý v tomto období ovládol značnú časť Mongolska a bol miestnymi kmeňmi považovaný za prevtelenie Budhu.

Autobiografia

Oravské povesti

Janko Oravský

Výber Oravských povestí.

Povesti

Povesti hradu Nitrianskeho

Ľudovít Okánik

Výber povestí z Nitry a okolia z obdobia Veľkej Moravy.

Povesti

Chalúpka strýčka Toma

Harriet Beecher Stowe

Svetoznámy román, ktorý svojou témou spôsobil revolúciu vo vnímaní otroctva v Spojených štátoch amerických. Veľmi jasne zobrazuje postavenie otrokov v južných štátoch ktorí napriek tomu, že prežívajú všetko rovnako ako ich páni a často ich prevyšujú duchovnou hĺbkou a inteligenciou, stále sú považovaní za bezprávny tovar.

Mŕtve duše

Nikolaj Vasilievič Gogoľ

Rozsiahly román z prostredia nevoľníckeho Ruska, ktorý zachytáva všetky zložky vtedajšej ruskej spoločnosti a podrobuje zdrvujúcej kritike provinčný život, predovšetkým charaktery statkárov, pre ich lži, rozmarnosť, vychytralosť a lakomstvo. Podvodník a špekulant Čičikov, ktorý prechádza krajinou a na vidieku skupuje od statkárov tzv. mŕtve duše, teda nebohých poddaných, aby z nich profitoval, sa stal kultovou postavou svetovej literatúry.

Román