Pripravujeme

Ľudia, zvieratá, bohovia

Ferdynand Antoni Ossendowski

Historicko-cestopisná autobiografia, autora, ktorý sa po úteku z revolúciou zmietaného Ruska v 1919 dostal to oblastí Mongolska a Tibetu. Obsahuje stretnutie s charizmatickým Romanom von Ungern-Sternberg, ktorý v tomto období ovládol značnú časť Mongolska a bol miestnymi kmeňmi považovaný za prevtelenie Budhu.

Autobiografia

Anjel na farme

Fred Jonque

Mladá úspešná spisovateľka romantických westernov Ellen Corbeyová sa prvýkrát v živote dostáva na skutočnú farmu. Prostredie je veľmi podobné ideálnym predstavám, aké o živote v Texase mala. Je možné, že ide iba o predstavenie, ktoré s ňou hrá farmár a jeho zamestnanci?

Dobrodružstvo

Na hranici zákona

E.A.Poe, A.C.Doyle, G.K.Chesterton, E.Wallace, R. Austin Freeman

"Je pravda, že asi kryjem zločin, ale je zároveň možné, že zachraňujem ľudskú dušu. " povedal pri jednej príležitosti Sherlock Holmes. Je pravdou, že zločin by mal byť potrestaný a zločinec mal byť odovzdaný spravodlivosti. Sú však chvíle, keď detektív prekročí morálne pravidlá, alebo zákony. Občas preto, aby zvíťazilo vyššie dobro, inokedy preto, aby naplnil svoje ambície. Výber detektívok Na hranici zákona prináša výber detektívok v ktorých vyšetrovateľ buď priamo poruší zákon, alebo nepotrestá vinníka a poruší tak morálny kódex

Detektívka

Sváko Ragan z Brezovej III

Elo Šándor

Sváko Ragan patril medzi výnimočnú osobnosť Brezovej. Jeho príhody pri hľadaní "gšeftu", potulky po jarmokoch, kde podľa slov okolia dokázal úspešne predať snáď všetko aj vtipné a zábavné príbehy sa stali podkladom pre úspešný seriál a patria k neprekonanému pokladu slovenského ľudového humoru.

Oravské povesti

Janko Oravský

Výber Oravských povestí.

Povesti

Povesti hradu Nitrianskeho

Ľudovít Okánik

Výber povestí z Nitry a okolia z obdobia Veľkej Moravy.

Povesti

Chalúpka strýčka Toma

Harriet Beecher Stowe

Svetoznámy román, ktorý svojou témou spôsobil revolúciu vo vnímaní otroctva v Spojených štátoch amerických. Veľmi jasne zobrazuje postavenie otrokov v južných štátoch ktorí napriek tomu, že prežívajú všetko rovnako ako ich páni a často ich prevyšujú duchovnou hĺbkou a inteligenciou, stále sú považovaní za bezprávny tovar.

Pravdivé příběhy

Lúkianos

Řecký satirik napsal ve svých Pravdivých příbězích nevšedně působivou a vtipnou parodii dobrodružných románů, jež přímo nebo nepřímo inspirovala četné další práce toho druhu. V pestrém sledu jsou v ní vylíčeny neuvěřitelné ačetnými humornými epizodami prokládané, satirickými výpady na lidi i dobu nešetřící příběhy z podivuhodné cesty na Měsíc, do mořských hlubin v tlamě obrovské velryby a na Ostrovy blažených, hříšníků a snů..

Humor

Mŕtve duše

Nikolaj Vasilievič Gogoľ

Rozsiahly román z prostredia nevoľníckeho Ruska, ktorý zachytáva všetky zložky vtedajšej ruskej spoločnosti a podrobuje zdrvujúcej kritike provinčný život, predovšetkým charaktery statkárov, pre ich lži, rozmarnosť, vychytralosť a lakomstvo. Podvodník a špekulant Čičikov, ktorý prechádza krajinou a na vidieku skupuje od statkárov tzv. mŕtve duše, teda nebohých poddaných, aby z nich profitoval, sa stal kultovou postavou svetovej literatúry.

Román