pondelok, 16. januára 2017

Dystopia Jacka Londona

Rok 2016, v ktorom si literárny svet pripomenul 140 rokov od narodenia a 100 rokov od úmrtia amerického spisovateľa Jacka Londona je za nami. Všetci stredoškoláci, ktorí nechýbali na hodine literatúry dostali na úlohu naučiť sa niečo v tomto zmysle:

Muž a jeho pes.
"Americký spisovateľ Jack London, vlastným menom John Griffith Chaney (12. január 1876, San Francisco –  22. november 1916, Glen Ellen).  Narodil sa ako polosirota a vyrastal v chudobných podmienkach.  Po dokončení strednej školy, začal navštevovať univerzitu, ktorú však nedokončil. London pracoval v rôznych zamestnaniach a v rokoch 1897, 1898 sa zúčastnil na výprave za zlatom na Yukon. Bol členom socialistickej strany a odborov, uznával filozofiu Marxa a socializmus. Začal publikovať v novinách, čoskoro sa stal známym spisovateľom. Celý život mal problémy s alkoholom a vo veku 40 rokov umrel na predávkovanie morfiom. Realisticky spracoval životné príbehy jednotlivcov, ktorí musia bojovať o holý život a v jeho príbehoch vystupujú zvieratá..."

Aha... Biely tesák, už si to pamätám.. a na STV išiel Elam Ohnivák... A tak má Jacka Londona väčšina zapísaného ako "autora americkej divočiny", alebo "divoký muž".

Popritom veľká časť jeho prózy patrí do oblasti sci-fi, dystopie a politických traktátov. Ako už bolo spomenuté, London bol zástancom socializmu a obdivoval filozofiu Nietzscheho, ktorá ho ovplyvnila.  Málokto však vie, že krátko pred smrťou s trpkosťou opustil socialistickú stranu. London napísal niekoľko skvelých kníh o divočine, o ľudských charakteroch v nehostinných podmienkach, ale z jeho pera vyšlo aj niekoľko románov, ktoré majú spoločný politický podtext.

Asi najznámejším z nich je Železná päta. Sci-fi dystopia, ktorá hovorí o objave tajného denníka  Avis Everhard, v ktorej sú opísané neúspešné pokusy zvrhnúť "Železnú pätu", vládnúcu vrstvu, ktorej patrí všetka moc. Denník je doplnený kritickými komentármi, ktoré upravujú a vysvetľujú historické súvislosti, ktoré viedli k víťazstvu robotníckej triedy .

Amerika + Komunizmus


Kým prvotní socialisti boli nadšení, nakoľko ide hlavne o ukážku triedneho boja a boja s oligarchiou, dnešný čitateľ sa cíti zmätený. Na jednej strane London sugestívne pracuje s témou, na druhej strane jeho argumenty moderný čitateľ počul najmenej stokrát v dobrej aj vo veľmi prevarenej forme.  V naivne-romantickú Londonovu predstavu o tom, že vývoj spoločnosti možno predpokladať a smeruje k víťazstvu robotníckej triedy,  už dnes verí iba málokto.  London je veľmi dobrý rozprávač, ktorý by vzrušujúco opísal aj čakanie v rade na pošte, a model "nájdeného denníka", doplneneného o opravené historické údaje bol na svoju dobu výnimočný. Okrem toho ide o jednu z prvých dystopií a sotva dnes nájdete YA dystopiu, ktorá by vedome, alebo nevedome nekopírovala práve Železnú pätu.

Témy, ktoré sa prvýkrát objavili v knihe:

  • Vládnúca trieda - oligarchia, ktorá žije v technologicky dokonalých mestách a vykorisťuje väčšinu populácie
  • Kastový systém bez reálnej možnosti posunu do vyššej vrstvy
  • Vykorisťované vrstvy, ktoré žijú v neľudských podmienkach a sú iba nástrojom v rukách oligarchie
  • Pustatina a bojujúce polovojenské bandy mimo miest
  • Vzbura proti oligarchii
  • Zrada v radoch vzbúrencov
  • Zničenie prvej vzbury hrozným spôsobom


Či už rozdelíte svet na "obvody",  alebo "rozoberáte ľudí na súčiastky", chtiac, alebo nechtiac sa každou dystopiou vraciate ku koreňom, pri ktorých stojí Železná päta.