pondelok, 12. decembra 2016

Edison proti Marťanom


Niektorí čitatelia mi vytkli, že nepríjemne kritizujem knihu Edison's Conquest of Mars a v niečom majú pravdu. Autorom knihy bol Garret P. Serviss, dnes už takmer neznámy, ale vo svojej dobe obľúbený a vplyvný astronóm a popularizátor vedy.

V roku 1897 vyšlo v USA neautorizované a upravené vydanie Vojny svetov, ktorá sa volá Bojovníci z Marsu. Miesto a čas bolo upravované podľa miesta vydania, a tak existuje niekoľko verzií. Sám Wells sa o tomto vydavateľskom počine dozvedel až neskôr a nebol z toho nadšený. Nakoľko však neexistovali dohody o vymožiteľnosti autorského práva, nemohol nič robiť. Nakoniec sa k vydaniu vyjadril: "Napriek tomu je možné, že táto záležitosť nie je zločinom, ako skôr hroznou chybou." , čo si niektorí vydavatelia vysvetlili po svojom a pokračovali vo vydávaní knihy na pokračovania.

Ani nie rok po vydaní tohto neautorizovaného vydania napísal Garret P. Serviss pokračovanie, ktoré prinieslo nový prvok. Po zničení marťanov sa vedecké kapacity celého sveta, ako aj vládcovia vtedajších ríš spoja, aby zorganizovali odvetný útok. Edisonovi asistujú osobnosti ako Lord Kelvin a Wilhelm Röntgen.

Vedením celej výpravy sa stáva po vynáleze antigravitácie a dezintegračného lúča Edison a sú to mocnosti, ktoré to všetko "zatiahnu". A nebude to lacné. Už tento fakt je silnou stránkou knihy - neskoršie sci-fi jednoducho ekonomické záležitosti ignorovali.
US100000dollarsbillobverse.jpg
Pravidlo písania sci-fi: Antigravitácia niečo stojí.


Za týmto účelom bude nutné vybrať veľkú sumu peňazí.
"Koľko budeme potrebovať?" spýtal sa jeden z anglických predstaviteľov.
"Najmenej desať miliárd dolárov," odpovedal prezident.
"Radšej počítajme s dvadsiatimi miliardami." povedal senátor.


Vyzbrojení najnovšou technikou sa vedecké elity vydávajú na "trestnú výpravu" a nebude to také jednoduché, ako sa zdá.


Kniha v sebe skrýva niekoľko nových nástrojov, ktoré sa neskôr využívať v sci-fi:
  • využitie antigravitácie
  • dezintegrátor
  • skafandre
  • stlačený kyslík
  • ťažba asteroidov
  • mimozemšťania, ktorí postavili staroveké budov
  • boj vo vesmíre, ako ho poznáme v space opere

Okrem toho kniha začala žáner tzv. Edisoniády, v ktorej odvážny vedec pomocou svojho vynálezu, alebo novoobjavenej zbrane zachráni svet. Napriek všetkým týmto prvenstvám si dnes málokto nájde čas, a aby knihu prečítal.  "Edison dobýja Mars" nie je veľdielo literatúry a ani sa tak netvári.

Kniha pána Servissa je zaujímavá pre historika literatúry, alebo pre nadšenca steampunku, čo mi na nej vadí je snaha "našróbovať" ju na Vojnu svetov. Ignoruje celú atmosféru knihy a namiesto toho ju nahradí víťazným tónom. Čosi ako víťazný Hamlet s veselou Oféliou, alebo šťastný a dlhý život Anny Kareniny. Ak máte dosť odvahy poraziť Marťanov - sťahujte, čítajte a počúvajte.

E-kniha
Audiokniha librivox

Zdroj obrázkov:
Wikipedia - voľné dielo